Prečo by sme mali jesť zdravo?

Chceli by ste vedieť, prečo má človek jesť zdravo? Myslíte si, že je úplne jedno čo si položíte na tanier a čo následne zjete, hlavne aby vám to chutilo? Alebo sami na sebe pozorujete, že po určitom jedle sa cítite malátny, bez energie a chuti do života, zatiaľ čo po inom máte silu hory prenášať? Tajomstvo zdravého stravovania má hneď niekoľko odpovedí. Poďte sa na ne pozrieť spolu so mnou.

Moje telo, môj chrám.

V posledných rokoch sa obsah nášho taniera posunul k tzv. western diet, teda západnej strave. Čoraz viac siahame po spracovaných potravinách, pri ktorých zoznam ingrediencií je takmer rovnako dlhý ako cesta pútnika do Compostely. Povedzte, myslíte si že je oukej jesť potraviny, ktoré ani nevieme čo presne obsahujú? Každý človek, ktorý si váži svoje telo a svoje zdravie, by mal siahať v prvom rade po skutočných potravinách teda takých, ktoré boli vypestované alebo chované v prírode. Len tak môžeme dať telu skutočnú výživu, ktorú potrebuje.

Ak cítiš hlad, tvoje telo si nepýta jedlo, ale živiny.

5 dôdovov prečo by sme mali jesť zdravo

Chceme sa cítiť dobre. Na to, aby sme dokázali každý deň fungovať a plniť všetky svoje, úlohy potrebujeme mať dostatok životnej energie. Tú získavame, samozrejme, zo stravy. Potraviny sú doslova palivom pre naše telo. Na to, aby sme sa však cítili skutočne dobre, musíme konzumovať naozajstné potraviny a nie prázdne kalórie v podobe spracovaných potravín. Keksík plný stuženého tuku a glukózovo-fruktózového sirupu, biely rohlík s taveným syrom, čipsy, čokoláda, zemiakové hranolčeky a podobne nie sú skutočným jedlom. Alarmujúce je aj to, že sú to práve deti, kto denne siaha po takýchto prázdnych jedlách. Pestujú si tak nesprávny stravovací návyk a smerujú k nadváhe.

Chceme mať zdravé srdce. Percento ľudí trpiacich na kardiovaskulárne ochorenia v dôsledku nesprávnej stravy je alarmujúce. Upchaté cievy, mozgové príhody a vysoký krvný tlak sú len jednými zo symptómov. Niektoré zdroje uvádzajú, že je možné zabrániť až 80% predčasným diagnózam srdcových chorôb a mozgových príhod práve zmenou životného štýlu akými sú pohyb a zdravé stravovanie. Ak chcete mať zdravé srdce, zaraďte do svojho jedálnička celé zrná, ovocie a zeleninu, strukoviny, orechy, zdravé tuky (avokádo, losos, kvalitné oleje), vajcia a eliminujte produkty z bielej múky, rôzne koláče plné cukru a nezdravého tuku a vyprážené jedlá.

Chceme byť fit. Na to, aby sme sa mohli pravidelne hýbať a športovať, musíme byť v určitej kondícii. Človek s nadváhou či obezitou má neraz problém vykonávať akýkoľvek šport vrátane turistiky či bežnej prechádzky. Ak budeme jesť zdravé a nutrične bohaté potraviny, budeme sa nielen cítiť fit, ale budeme mať aj ideálnu váhu a dostatok energie na športovanie.

Chceme zabrániť rakovine. To sa nám podarí vtedy, ak naša strava bude obsahovať dostatok antioxidantov, teda látok rastlinného pôvodu chrániacich nás pred voľnými radikálmi. Ich prítomnosť v našom tele zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny, strava bohatá na antioxidanty toto riziko výrazne znižuje. Medzi potraviny mimoriadne bohaté na antioxidanty patrí bobuľové ovocie, hrozno, tmavá listová zelenina, tekvica, mrkva, orechy, semienka, horká čokoláda a červené víno (s mierou).

Chceme mať dobré trávenie. Vedeli ste o tom, že naša imunita sídli v našom tráviacom trakte? O všetkom rozhoduje to, aké baktérie doňho posielame. V prípade, že konzumujeme opäť spracované potraviny ho ochudobňujeme, narúšame črevný mikrobióm a znižujeme jeho imunitnú funkciu. V prípade, že však konzumujeme dostatok vlákniny a potravín obsahujúch probiotiká, sa nám nielen náš tráviaci trakt, ale aj celý náš organizmus poďakuje a odmení skvelou imunitnou odpoveďou.

Stretli ste sa už vo svojom okolí s kritikou vášho zdravého životného štýlu? Ako ste argumentovali vo svoj prospech?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *