Čo je to Mediteránna strava?

AKÁ JE TO MEDITERÁNNA, ALEBO TIEŽ SEMI-VEGETARIÁNSKA STRAVA? Počuli ste už tento názov? Možno sa tak stravujete a ani o tom neviete. Ide o ZDRAVÝ protipól nie úplne najzdravšej Western diet, ktorou sa stravuje väčšina ľudí u nás, na Slovensku. 

🥗 Mediteránna strava siaha do prímorských oblastí, najmä do Grécka a do Talianska, a vychádza z konceptu okolo roku 1960, kedy sa tamojší ľudia stravovali tzv. čistými lokálnymi potravinami, čo sa odrážalo na ich dobrom zdraví v porovnaní napríklad s USA či zvyškom západného sveta. Mnohé štúdie ukázali, že tento typ stravy nám môže pomôcť nielen v redukcii telesnej hmotnosti a posilňovaní imunity, ale aj v prevencii chorôb akými sú srdcovo-cievne ochorenia, rakovina, ochorenia tráviaceho traktu či diabetes 2.stupňa.

🥦 ZÁKLADY tejto stravy tvoria nasledovné POTRAVINY: ovocie, zelenina, orechy, semená, strukoviny, celozrnné produkty, bylinky, koreniny, ryby, morské plody a kvalitný olivový olej. 

🧀 DODATOČNÉ potraviny tvoria: vajcia, biely jogurt, syry a hydinové mäso. 

🥣 Do skupiny VÝNIMOČNÝCH potravín spadá: červené mäso. 

❗Medzi potraviny, ktoré treba ELIMINOVÁŤ alebo Z JEDÁLNIČKA úplne ODSTRÁNIŤ patria: cukor, biela múka, margaríny a ostatné transmastné tuky, všetky priemyselne spracované potraviny.

Ako sa vám tento koncept pozdáva? Stravujete sa týmto spôsobom?

Buďte FIT a premýšľajte nad tým, čo jete.

Vaša Lucia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *