Biely jogurt

Biely jogurt miluje celá moja rodina ešte o niečo viac, odkedy ho vyrábam doma. Jeho výroba je veľmi jednoduchá a rýchla. A prečo ho vyrábam doma a nekupujem v obchode? Všetko vám prezradím v nasledujúcich riadkoch.

Na výrobu bieleho jogurtu doma mám hneď niekoľko dôvodov:

  1. pri domácej výrobe som si istá, že môj jogurt neobsahuje pridaný cukor
  2. takto pripravený jogurt je takmer zero waste
  3. je lacnejší, pretože z 1 litra mlieka a 1malého jogurtu (cca 1,50€) dostanem 6 stredne veľkých jogurtov (cca 4,80€)
  4. jeho príprava je zábava .-)

Na prípravu bieleho jogurtu budeme potrebovať:

  • 1 liter plnotučného kravského mlieka
  • 1 biely jogurt so živými kultúrami (150 g)

Ďalej si pripravíme hrniec, sterilizované sklenené poháriky s uzávermi a hlbší plech na pečenie.

Postup:

  1. Mlieko vylejeme do hrnca a zahrejeme na teplotu 80 °C. Ak nemáme teplomer, nevadí. Mlieko odstavíme vtedy, keď sa na jeho povrchu začnú robiť bublinky. Mlieko nám nesmie prevrieť. Odstavíme a necháme chladnúť. Priebežne zbierame kožu.
  2. To, že je už mlieko dostatočne vychladnuté zistíme aj tak, že v ňom už udržíme prst bez toho, aby nás mlieko pálilo. Nesmie však byť studené.

Keď nám mlieko vychladne na teplotu cca 40-45 °C, odoberieme z neho jednu naberačku do sklenenej misky. Do odobratého mlieka primiešame jogurt. Poriadne premiešame a prilejeme späť k zvyšnému mlieku. Opäť poriadne premiešame.

  1. Jogurt (zatiaľ vyzerá ešte stále ako riedke mlieko) nalievame naberačkou do pripravených pohárov. Tie umiestnime na plech, do ktorého nalejeme trochu teplej vody.
  2. Poháre s jogurtom držíme v teple 8-12 hodín. Vložíme ich do rúry vyhratej max na 50 °C a ihneď rúru vypneme. Raz za 1-2 hodiny opäť rúru vyhrejeme na 50 °C a opäť ihneď vypneme. Jogurt pokojne necháme vo VYPNUTEJ rúre aj cez noc. Ráno preložíme do chladničky už krásny, hustý jogurt.

Buďte FIT a skúste si vyrobiť svoj prvý biely jogurt.

Vaša Lucia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *